Skodafriends - Skoda Classic Car Club Romania

1000MB S100 120L Rapid Favorit Felicia Fabia Octavia
Acum este Sâm Dec 04, 2021 4:02 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mai 21, 2013 11:56 pm 
Neconectat
skodar batran

Am deschis acest topic in cauza unei intamplari petrecute acum 4 ani cand mi-a fost ridicat talonul de catre autoritatile incompentente pe un motiv mai mult ca indoielnic. Nu are rost sa intru in detali vreau doar sa spun ca in acea perioada m-am simtit ca un infractor si intors de politie si RAR pe toate partile pana au gasit ceva de care sa se lege. Ca idee au verificat daca imi functioneaza si spritiera de parbriz.

Revenind la ce ma doare , majoritatea ma cunosc si majoritatea au facut la fel ca si mine adica alt motor pe masina , alte scaune alte centuri parasolar etc......

Motivul care m-a facut sa deschid acest topic e ca maine plec iara la intalnirea de la EGER si m-a speriat cineva ca la vama bors ar sta RAR la panda. Neregularitatile care le am pe masina sunt scaunele sport,centuri sport si motorul de felicia.
Desi treaba cu motorul e destul de greu de dovedit mai ales ca in talon nu este trecuta seria de motor vroiam sa ma leg de articolele care privesc articolele legate de parasolar si de centuri sport.

Incepand cu parasolarul este specificat in capitolul contraventi faptul ca nu avem voie cu inscripti publicitare,"foli neomologate " aplicate pe parbriz ,geamuri laterale etc sanctiune prefazuta cu ridicare talonului si vreo 9 pct de amenda .. Intrebarea mea fireasca e de unde stiu ei daca sunt omologate sau nu din moment ce in legislatia rutiera este specificat clar ca conducatorul unui autovehicol trb sa aibe la el urmatoarele acte : Carnet , Talon , Dovada ITP, RCA, CI si Rovinieta???Nu este nimika specificat cum ca suntem obligati sa prezentam vreo dovada a unui certificat de omologare nicaieri. De asemenea orice folie cumparata din comert e omologata RAR , nu se specifica in legislatie ca trb instalata intr-un centru special pe anumite geamuri etc se specifica doar omologata.

Legat de Centurile de sigunrata este stipulat in legislatie ca se sacntioneaza cu amenda de gradul 2 conducatori auto care nu poarta centura de siguranta daca masina are asa ceva in dotare si care nu sunt omologate(De scaune nu specifica nicaieri asa ceva) . O amenda relativ mica dar care lasa loc de interpretare pe baza aceasi principiu de sus. Prezentarea actelor nu include si prezentarea actelor de omologare. De asemenea cum dovedeste un sofer cu logan ca centurile de pe masina sunt cele omologate ..... e stupid nu se poate dovedi nici intr-o mie de ani asa ceva.......

De asemenea vreau sa aduc la cunostinta ca in legislatie e iara specificat ca organul are voie doar sa faca constatarea unei defectiuni iar verificarea tehnica se face de catre organt + institutile abilitate.....

Vreau sa aduc acest lucru in discutie doar din cauza organelor care sunt puse pe spaga sau fript si cred ca multi dintre voi au trecut prin aceasi c**** si s-au simtit persecutati......

Intrebarea mea mi se pare mie sau sunt destul de multe locuri in care legislatia e cam subreda si e interpretabila .

Rog a mi se aduce la cunostiinta articole care ar da peste cap ce am spus mai sus.

Multumesc

1996 engine 136B , 1.3 50 kW

Sus

MesajScris: Mie Mai 22, 2013 6:36 am 
Drumuri bune sa ai!

Sus

MesajScris: Lun Iun 03, 2013 3:39 pm 
Neconectat
skodar batran

Nu are sens sa mai deschid alt topic, la intoarce cu stely intre saliste si sacel a stat o masina de politie undercover unde era limita de viteza 100.Evident ca am fost usi de biserica , stely m-a depasit la 135 dupa spusele lui iar eu am accelerat sa il prin din urma si am ajus pe bord la 150. Radarul clar ne-a luat ca l-am vazut pe nene cu statia in mana . Eu am incetinit stely nu a observat radarul si a mers mai departe.El a trecut de filtru fara sa il opreasaca iar eu am ocolit filtru mergand pe alta ruta. Din spusele lui cand a trecut pe langa filtru erau preocupati de un nene cu un mustang. Mai se trimit amenzi prin posta de la radarul mobil???

Sus

MesajScris: Lun Iun 03, 2013 4:01 pm 
Neconectat
skodar batran

gresesti...platesti...nu?
sau...distractia costa

Sus

MesajScris: Lun Iun 03, 2013 4:34 pm 
Neconectat
skodar batran

pai distractia costa nu am zis ca nu , eu am intrebat daca se mai trimit amenzile prin posta de la radarele mobile?
de cele fixe stiu ca se trimite...

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 8:37 am 
Neconectat
skodar batran

nu ai nici o treaba! daca ai scapat de filtru esti bazma curata!

Sus

MesajScris: Mie Mar 05, 2014 5:14 pm 
Neconectat
skodar batran

daca tot am deschis topicul asta macar sa profit de el :)

astazi in drum spre serviciu inainte de un sens giratoriu se afla la 5 metri o trecere de pieton presemnalizata etc.
drumul are 3 benzi pe sens iar soferi sunt nevoiti sa isi imparta atentia la pietoni si la sensul giratoriu distanta find foarte mica.
evident e loc numai bun pentru campat pentru politisti.
Drumul il fac zilnic si evident ca ii vad acolo zilnic dar niciodata nu ma gandeam ca o sa ma prinda si pe mine .

Astazi in drum spre serviciu m-am asigurat observ un pieton care venea in diagonala spre trecerea de pieton , nu se afla pe trecere.era pe sosea efectiv , trec fara nici o jena la care girofarul tras pe dreapta carnetul 1 luna + amenda.

Am incercat sa ii explic la organ la care imi raspunde imi pare rau te-am filmat nu poti sa scapi .Ii raspund ok asa o fi dar imi arati filmarea daca sunt de vina asta e imi recunosc vina nu e nici o problema. Imi arata filmarea era exact cum am descris mai sus.Ii aduc niste argumente cum ca pietonul nu s-a asigurat , ca nu era in zona marcata etc si ca nu e just ce face. Imi tot repeta ca ma are filmat si trebuie sa imi ridice carnetul. I-am raspuns bine fa ce vrei dar o sa contest in instanta.........

A mai incercat cineva sa conteste o contraventie in instanta si care ar fi sansele de izbanda.

Va multumesc

Sus

MesajScris: Mie Mar 05, 2014 6:56 pm 
Neconectat
skodar batran

Poti contesta in instanta amenda,doar ca acum depinde de noroc si de judecator.Sansele sunt cam jumate jumate.Depinde cat e amenda.Personal,decat sa merg la judecatorie,din proprie experienta cu raposata mea prima sotie rofl2 ,mai bine platesc amenda,le dau o muie si cu asta basta.Nimic nu mi se pare mai scarbos decat o vizita la judecatorie.Daca ti se pare amenda prea mare,sau vrei musai sa te certi cu militianul,faci cum iti dicteaza tie constiinta.Succes ,oricare ar fi opinia ta drinks

Sus

MesajScris: Sâm Mar 08, 2014 11:20 pm 
Neconectat
Doctor-skodar

am castigat amenda in instanta....luata cu putreda cine isi mai aminteste de ea..scoda fara praguri si podele...fara avocat,doar cu cateva drumuri pe la judecata si stat la cozi

Sus

MesajScris: Dum Mar 16, 2014 3:16 pm 
Neconectat
Doctor-skodar

sk100it scrie:
Poti contesta in instanta amenda,doar ca acum depinde de noroc si de judecator.Sansele sunt cam jumate jumate.Depinde cat e amenda.Personal,decat sa merg la judecatorie,din proprie experienta cu raposata mea prima sotie rofl2 ,mai bine platesc amenda,le dau o muie si cu asta basta.Nimic nu mi se pare mai scarbos decat o vizita la judecatorie.Daca ti se pare amenda prea mare,sau vrei musai sa te certi cu militianul,faci cum iti dicteaza tie constiinta.Succes ,oricare ar fi opinia ta drinks

eu am contestat si am castigat si vezi ca tre sa-ti dovada inlocuitoare de carnet pana la solutionarea cazului

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]